İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak
featured

ENERJİDE MERKEZ ÜLKE ARTIK TÜRKİYE

Türkiye uzun yıllardır enerjide merkez ülke konumuna yükselmek için hem üretim hem de arz güvenliği için birçok yatırımı hayata geçirdi. Enerji krizindeki Avrupa için Putin'den gelen Türkiye önerisi ise Türkiye'nin adımlarını daha da güçlendirdi.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye uzun yıllardır enerjide merkez ülke konumuna yükselmek için hem üretim hem de arz güvenliği için birçok yatırımı hayata geçirdi. Enerji krizindeki Avrupa için Putin’den gelen Türkiye önerisi ise Türkiye’nin adımlarını daha da güçlendirdi.

“Milli Enerji Ve Maden Politikası” projesini devreye sokan Türkiye enerjide sessiz bir devrim yaparken, enerjide arz güvenliği için attığı adımlarla yıllarca okullarda okutulan ama bir türlü istenilen şekilde kullanılamayan jeopolitik konumunun verdiği önem ve özellikleri kullanmaya başladı.

Enerjide Merkez Ülke Artık Türkiye

Rusya-Ukrayna savaşı ile beraber patlak veren enerji krizi için çözüm Türkiye’de bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Avrupa’ya gaz sevkiyatı için, Türkiye’de büyük bir dağıtım merkezi kurabiliriz” açıklamasıyla uzun yıllardır ilmek ilmek dokunan adımlar bugün tam anlamıyla meyvelerini vermiş duruma geldi.

Türkiye Enerjide Bugünlere Nasıl Geldi?

Bu sürece ilk olarak yerli kaynakları tam kapasite kullanmaya başladı. Bu adıma paralel olarak enerjinin arz güvenliği için jeopolitik konumunun özelliklerini kullanan Türkiye, dünya enerji ticareti ve geçiş hatlarının merkezi olma yönünde de emin adımlarla ilerledi.

Transit Boru Hatları

Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı (ITP)
Bakü-Tiflis-Ceyhan Ana İhraç Ham Petrol Boru Hattı (BTC)
Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP)
Türkakım Doğalgaz Boru Hattı (TÜRKAKIM)

Doğalgaz Boru Hatları

Rusya – Türkiye Doğalgaz Boru Hattı (Batı Hattı)
Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı (Mavi Akım)
Doğu Anadolu Doğalgaz Ana İletim Hattı (İran – Türkiye)
Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı (BTE)
Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Enterkonneksiyonu (TYE)

Doğal Gaz ve Petrol Boru Hatları Haritası
Doğal Gaz ve Petrol Boru Hatları Haritası

Enerjide merkez ülke konumuna yükselmek isteyen Türkiye, bu alanda bağımsız olabilmek için de enerjide çeşitliliği artırmaya pür dikkat odaklandı.

Kömür ve HES gibi alternatiflerin yanı sıra nükleer ve yenilenebilir enerji gibi adımları da hızla atan Türkiye, dev bir sismik arama ve sondaj filosu kurdu.
Özellikle Doğu Akdeniz’deki tüm engellemelere rağmen bu alanda da emin adımlarla ilerlendi. Denizlerde yapılan arama faaliyetlerinin meyvesi ise kısa süre içerisinde alındı. Türkiye, Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğal gaz keşfederek, enerji merkezi üssü iddiasını adeta taçlandırdı.

Silivri Doğal Gazı ve Tuz Gölü Depolama Tesisi

Arama faaliyetlerine hızla devam eden Türkiye Silivri’de iki sahada 3 milyar metreküplük rezerv keşfetti. Bu miktar 300 bin konutun 10 yıllık doğalgaz tüketimini karşılayabiliyor.

Öte yandan Türkiye’nin ilk yer altı doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi inşa edildi. Daha sonra bu projenin halihazırda 3,2 milyar metreküp olan depolama kapasitesi genişletilerek 4,6 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi

Ayrıca Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi ile Türkiye 1 milyar metreküplük bir kapasiteye daha sahip. Bu tesisi de genişletme çalışmaların başlayan Türkiye, tesisin toplam depolama kapasitesi 5,4 milyar metreküpe çıkaracak.

Tuz Gölü tesisinin kapasite artışının tamamlanmasıyla, Türkiye doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini depolayabilir hale gelecek.

Dünyanın En Büyük FSRU Gemisi Türkiye’de

Doğal gazda arz güvenliği için yatırımlarına devam eden Türkiye Türkiye’nin ilk yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) gemisi olan Ertuğrul Gazi’yi devreye soktu. 

Ertuğrul Gazi gemisi, 1 yılda 24 LNG transferi gerçekleştirirken 2,1 milyar metreküp doğal gazı sisteme aktardı.

Bu doğal gaz miktarı İstanbul’un 6 aylık, Ankara’nın 1 yıllık, İzmir’in ise 3 yıllık konutlardaki doğal gaz tüketimine denk geliyor.

Ertuğrul Gazi FSRU

Buna ek olarak BOTAŞ tarafından FSRU’lardan transfer edilen doğalgazın ulusal doğalgaz şebeke sistemine aktarılabilmesi için, Edirne’nin Saros Körfezi’nde Saros Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi inşaatını sürdürüyor.

Türkiye’nin Petrol ve Doğal Gaz Arama Faaliyetleri

Türkiye, enerji bağımsızlığı adımlarını hızlandırırken “Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında 3 sondaj gemisi ve 2 sismik araştırma gemisini filosuna kattı.

Sondaj ve Sismik Araştırma Gemileri
Abdülhamid Han Sondaj Gemisi
Abdülhamid Han Sondaj Gemisi
Sondaj Gemileri
 • Fatih Sondaj Gemisi
 • Kanuni Sondaj Gemisi
 • Yavuz Sondaj Gemisi
 • Abdülhamid Han Sondaj Gemisi
Sismik Araştırma Gemileri
 • Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi
 • MTA Oruç Reis Gemisi

Türkiye’de Güneş ve Rüzgar Enerjisi

Yenilenebilir enerjinin üretimdeki payını artırmak için çalışmalara hız veren Türkiye, Rüzgar enerjisinde kurulu gücünü 2021 yılında 11 bin 101 megavata yükseltti.

Güneş enerjisinde ise büyük potansiyeli olan Türkiye, 2022 yılı itibarıyla 8,3 gigavat kurulu kapasiteye ulaştı ve toplam elektrik üretimi içerisindeki payı yüzde 7,8’e yükseltti.

Hidroelektrik’te Dünyada İlk 10 Ülke Arasındayız

Türkiye’nin hidroelektrik kurulu gücü 2021 yılında 31 bin 436 megavata ulaştı. Bu süreçte Türkiye, 2 bin 200 megavatla 2020’de Çin’den sonra en yüksek hidroelektrik kapasitesini devreye alan ülke oldu.

Hidroelektrik kapasitesinde ilk 10 ülke (2021 verileri)

 1. Çin: 370bim NW
 2. Brezilya: 103 bin NW
 3. ABD: 102 bin NW
 4. Kanada: 82 bin NW
 5. Hindistan: 50,5 bin NW
 6. Japonya: 49,9 bin NW
 7. Rusya: 49,9 bin NW
 8. Norveç: 33 bin NW
 9. Türkiye: 31 bin NW
 10. Fransa: 25,5 bin NW
Dünyanın Jeotermal Kapasitesinin Yüzde 11,5’i Türkiye’de

Dünyada yaklaşık 80 ülke jeotermal enerjiyi, ısıtma ve soğutma alanında enerji olarak kullanırken, 24 ülke ise elektrik üretiminde kullanıyor. Küresel jeotermal enerji kurulu gücünde yüzde 11,5’lik paya sahip olan Türkiye, kurulu kapasite bakımından dünyada dördüncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer alıyor. Türkiye’nin jeotermal enerji kapasitesi 6 ilde bulunan santrallerle 1676 bin megavata çıkarken, kurulu gücün yüzde 98’inin bulunduğu Ege Bölgesi, en yüksek kapasiteye sahip bölge olarak ön plana çıkıyor.

Yusufeli Barajı

Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise ‘çift eğrilikli ince kemer baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü en yüksek barajı Yusufeli Barajı’nda ise sona gelindi. Bu baraj 680 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip olacak. Barajın kurulu gücü 558 megavat olacakken, her biri 186 megavatlık 3 üniteye sahip olacak. Türkiye Yusufeli barajı ile yıllık 1 milyar 888 bin kilovatsaat enerji üretecek.

Yusufeli Barajı
Yusufeli Barajı

Akkuyu Nükleer Santrali 2023’te Üretime Başlıyor

Ve yarım asırlık bir hayal daha 2023’te gerçekleşmiş olacak.2018’de temeli atılan ve 2023 yılında ilk enerjinin üretilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

1200 megavatlık 4 reaktör olarak planlanan tesiste kurulu güç 4 bin 800 NW olacak. Bu tesis yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimi yapacak ve bu miktar Türkiye’nin elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılayacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali
Akkuyu Nükleer Güç Santrali
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ENERJİDE MERKEZ ÜLKE ARTIK TÜRKİYE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

AlaPelit ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!