Döviz Kurları

Döviz Çevirici

Tüm Pariteler

2023-02-03 12:00:01

Canlı Veriler

Isı Haritası

Çapraz Döviz Kurları

24s En Çok Düşenler

24s En Çok Yükselenler

Kripto para birimleri

441.469,00 TRY
-1,43%
30.936,00 TRY
-1,51%
18,85 TRY
-0,033430%
6.099,22 TRY
-1,90%
18,84 TRY
-0,044600%
7,78 TRY
-0,526180%
18,85 TRY
-0,048110%

Döviz Nedir? Neden Kullanılır?

Öncelikle döviz kelimesini sözlük anlamı ile açıklamak daha doğru olacaktır; yabancı bir ülkenin parası döviz olarak adlandırılır. Herhangi bir ülkeye gittiğinizde gezerken, veya ülkeyle yaptığınız ticari alım-satım tüm işlemlerde o ülkenin para birimi kullanılır. Örneğin; eğer Türkiye’de kurulmuş bir şirketiniz var ve yurt dışından mal alıyor ya da mal satıyorsanız muhtemelen döviz ihtiyacınız olacaktır. Türkiye sınırlarında gezmek istediğiniz her yeri gezmiş olabilir, değişik, dışarıda bir yerleri görmek isteyebilir, ya da ailenizden birisi yurt dışında yaşadığı için ziyarete gitmek isteyebilirsiniz. Bu ve tüm benzeri örnekler sebebi ile ortaya döviz ihtiyacı çıkıyor. Çünkü ülke sınırlarından çıktığınız anda, gittiğiniz ülkenin para birimini kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle de en çok takip ettiğiniz şeylerden birisi de “Güncel Döviz Kurları” olabiliyor.

Döviz Fiyatları ve Oranları Neye Göre Belirleniyor?

Aklınıza gelebilecek tüm döviz türlerinin fiyatı; o dövize olan arz ve talebin seviyesine göre serbest bir şekilde ya da söz konusu döviz hangi ülkeye ait ise, o ülkenin merkez bankasının, piyasadan para satın alma veya piyasaya para satma şeklinde yaptığı müdahaleler sayesinde belirlenir.

Bundan seneler önce, güncel döviz bugünkü kadar bilincinde olduğumuz, önem verdiğimiz bir etken değildi. Ancak günümüzde, özellikle son birkaç ayda dünyadaki ve ülkemizdeki değişimler, ilk olarak ekonomiyi ve döviz kurlarını etkiledi. Her geçen gün artan döviz kurları, yurt dışına çıkmak zorunda olanları, yurt dışı ile iş yapanları oldukça tedirgin etti. Özellikle dolardaki hızlı yükseliş, piyasaya yatırım yapmak isteyenleri bile düşündürüyordu. Neyse ki dolar ve diğer dövizler yavaş yavaş düşüyor ve insanlar rahat nefes alabiliyor.

Güncel döviz denilince ise akla tam o an, o saniyedeki yabancı para biriminin değeri geliyor. Sizin gitmek istediğiniz ülke, ortak çalıştığınız şirket hangi para birimini kullanıyor ise, ya da siz hangi para biriminde yatırım yapmak istiyorsanız sizi güncel döviz konusunda o para biriminin anlık değeri ilgilendirir.

“Zenginler paralarıyla yatırım yapar ve kalanını harcarlar; yoksullar paralarını harcar ve kalanıyla yatırım yaparlar.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

AlaPelit HABER ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!